About Us - Present

Aims and Objectives

The Karnataka State Hockey Association aims to encourage, promote and control the game of hockey in the Karnataka State and also strives to organize various hockey events/programmes within its jurisdiction. It also endeavours to form district units wherever it is possible and assign them with the responsibility of conducting hockey events. The Association indulges in organizing coaching and training camps for the hockey players and develop them to shape their careers.

 

The Association aims to provide to its members the club house facilities as also the indoor games and other recreational facilities for fostering friendship and belongingness.

 

The central aim is to create, develop, strengthen hockey activities in the jurisdiction of Karnataka as also to guide the hockey players to achieve excellence not only in the game of hockey but also by helping them to secure employment for their livelihood. And, the secondary main aim of the Association is to provide a social entertainment to its membership.
 

Various Committees

   1. COMPETITION COMMITTEE

  1. N.U. Mohan Aiyappa – Chairman
  2. Dr. M.P. Gokulraj – Vice Chairman
  3. M. Alexander
  4. M.R. Kumar
  5. S. Nicholas
  6. Ramesh Parameshwaran
  7. John Michael
  8. N. Manivanan
  9. G. Parimal Kumar
  10. K.B. Joyappa
  11. Sunil Dhiman
  12. G. Suresh
  13. N.S. Basavaraj
  14. A. Rajehwaran
  15. A.E. Brient
  16. G. Jesudass
  17. V.R. Yogendra
  18. C. Arokiadass
  19. K. Santhosh Kumar
  20. A. Shivanraj
  21. Ravndra D’Sa
  22. K. Krishnamurthy – Convenor
   2. COMMITTEE OF THE TOURNAMENT DIRECTORS

  1. A.B. Palangappa
  2. Dr. M.P. Gokulraj
  3. A.E. Venu Uthappa
  4. M. Alexander
  5. S. Nicholas
  6. John Michael
  7. S.K. Gupta
  8. M. Anthony Kumar
  9. Zia-Ul-Haq
  10. G. Parimal Kumar
  11. K. Krishnamurthy – Member Secretary
   
   3. COMMITTEE OF THE TOURNAMENT SECRETARIES

  1. S. Nicholas
  2. C. Joseph Irudiyanathan
  3. John Michael
  4. G. Parimal Kumar
  5. K. Krishnamurthy – Member Secretary
   4. SELECTION COMMITTEE – SENIORS

  1. R. K. Shetty – chairman
  2. A.E. Venu Uthappa
  3. S. Nicholas
  4. Ramesh Parameshwaran
  5. N. Manivanan
  6. John Michael
  7. A.E. Brient
  8. Dr. I.D. Prabhakar
  9. Leo Anthony Devadoss
  10. B.C. Poonacha
  11. K. Krishnamurthy – Convenor
   
   5. SELECTION COMMITTEE - JUNIORS

  1. A.E. Venu Uthappa – Chairman
  2. M. Alexander – Vice Chairman
  3. C. Joseph Irudiyanathan
  4. K.B. Joyappa
  5. Ms. Harini Kota
  6. A.D. Cariappa
  7. P. Shanmugam
  8. K. Santhosh Kumar
  9. Hanumanthappa – Raichur
  10. C. Arokiadass
  11. N. Mahalingam
  12. K. Krishnamurthy – Convenor
   6. SELECTION COMMITTEE SUB - JUNIORS

  1. M.R. Kumar – Chairman
  2. Ms. Harini Kota
  3. A. Shivanraj
  4. Vinobha
  5. Sandeep Michael
  6. M.V. Rama Rao
  7. Ronald Kiran
  8. Charles
  9. Christy Santiago
  10. V.R. Yogendra
  11. Naveen Kumar
  12. S. Nicholas – Convenor
   
   7. COACHING COMMITTEE

  1. M. Alexander – Chairman
  2. Ashish Ballal
  3. A.E. Brient
  4. A.B. Subbaiah
  5. C.S. Poonacha
  6. G. Parimal Kumar
  7. K.K. Poonacha
  8. K.M. Chengappa
  9. Khalid Modi
  10. M.B. Poobalan
  11. P. Shanmugam
  12. C. Arokiadass
  13. N. Mahalingam
  14. Sandeep Michael
  15. M.V. Rama Rao
  16. Venkatesh
  17. S. Rajasekaran
  18. K. Kaliappan
  19. K. Santhosh Kumar
  20. William Kanakaraj
  21. Vinobha
  22. Thanu Nanjappa
  23. a) Sampath Kumar, b) Poojary, c) Martin Rajendran, and d) Abhinav Shankarnarayanan – Fotness Trainers.
  24. Ramesh Parameshwaran – Convenor
   8. UMPIRING TECHNICAL COMMITTEE

  1. A.B. Palangappa – Chairman
  2. S. Nicholas – Vice Chairman
  3. R.V. Raghuprasad
  4. M. Anthony Kumar
  5. Sunil Dhiman
  6. Zia-ul-Haq
  7. G. Jesudass
  8. Christy Santiago
  9. K. Santhosh Kumar
  10. V.R. Yogendra
  11. A. Rajeswaran
  12. Dsa Ravindran
  13. G. Parimal Kumar – Convenor
   
   9. FINANCE COMMITTEE

  1. S.K. Gupta – Chairman
  2. M.R. Kumar
  3. K.B. Joyappa
  4. G. Suresh
  5. Zia-ul-Haq
  6. M.B. Aiyappa – Convenor
   10. INTERNAL AUDITOR

  1. Zia-Ul-Haq
   
   11. MARKETING AND SPONSORSHIP COMMITTEE

  1. R.k. Shetty – Chairman
  2. A.E. Venu Uthappa – Vice Chairman
  3. M.R. Kumar
  4. P.N. Divakar
  5. N. Manivanan
  6. Ms. Harini Kota
  7. N.S. Basavaraj
  8. Sreesh .R. Babu
  9. A.R. Chavan
  10. Sunil Dhiman
  11. N. Sekhar
  12. M.G. Thimmaiah
  13. Lavin Uthappa
  14. Sachin Uthappa
  15. C.V. Ramesh
  16. A.B. Palangappa – Convenor
   12. BUILDING INFRASTRUCTURE COMMITTEE

  1. Col. C.A. Aiyappa – Chairman
  2. M.R. Kumar – Co-Chairman
  3. P.N. Divakar
  4. S.K. Gupta
  5. N.S. Basavaraj
  6. A.R. Chavan
  7. M.G. Thimmaiah
  8. N. Sekhar
  9. K.B. Chinnappa
  10. M.B. Aiyappa – Convenor
   
   13. DISCIPLINARY COMMITTEE – HOCKEY MATTERS

  1. Col. C.A. Aiyappa – Chairman
  2. S. Nicholas
  3. Sunil Dhiman
  4. A. Rajeshwaran
  5. Ms. Harini Kota
  6. K.B. Joyappa
  7. John Michael
  8. V.R. Yogendra
  9. A.B. Palangappa – Convenor
   14. DISCIPLINARY COMMITTEE – CLUB HOUSE MATTERS

  1. A.E. Venu Uthappa – Chairman
  2. A.R. Chavan
  3. Sreesh .R. Babu
  4. A.D. Cariappa
  5. B.S. Ram Prasad
  6. S.K. Gupta
  7. Venkatesh Raju
  8. P.N. Divakar – Convenor
   
   15. PURCHASE COMMITTEE

  1. A.E. Venu Uthappa – Chairman
  2. A.R. Chavan
  3. Sreesh .R. Babu
  4. A.D. Cariappa
  5. B.S. Ram Prasad
  6. S.K. Gupta
  7. Venkatesh Raju
  8. P.N. Divakar – Convenor
   16. PROTOCOL COMMITTEE

  1. A.E. Venu Uthappa – Chairman
  2. A.R. Chavan
  3. Sreesh .R. Babu
  4. A.D. Cariappa
  5. B.S. Ram Prasad
  6. S.K. Gupta
  7. Venkatesh Raju
  8. P.N. Divakar – Convenor
   
   17. COACHING DEVELOPMENT SCHEME COMMITTEE

  1. R.K. Shetty – Chairman
  2. N. Manivanan
  3. Sandeep Michael
  4. M.V. Rama Rao
  5. Ronald Kiran
  6. C. Arokiadass
  7. Sunil Dhiman – Co-Ordinator
  8. K. Krishnamurthy – Member Secretary
   18. DISTRICT AND RURAL HOCKEY DEVELOPMENT COMMITTEE

  1. R.K. Shetty – Chairman
  2. Dhananjay Patil – Co-Chairman – Belgaum
  3. M.R. Kumar
  4. P.N. Divakar
  5. A.B. Palangappa
  6. S. Nicholas
  7. John Michael
  8. A.R. Chavan
  9. N. Manivannan
  10. N.S. Basavaraj
  11. A.D. Cariappa
  12. Ravi Jaldhar – Raichur
  13. Basavaraj – Haveri
  14. Subash Mallad – Hubli
  15. S.K. Inamdar – Bijapur
  16. K. Krishnamurthy – Convenor
   
   19. CONSTITUTION AMENDMENTS COMMITTEE

  1. R.K. Shetty – Chairman
  2. Col. C.A. Aiyappa
  3. S.K. Gupta
  4. M.S. Mandanna
  5. Anantharaju
  6. Leo Anthony Devadoss
  7. Madhavadas Aildas
  8. M.K. Nagendra
  9. M.G. Thimmaiah
  10. K. Krishnamurthy – Convenor
   20. MEMBERSHIP ADMISSION INTERVIEW COMMITTEE

  1. R.K. Shetty – Chairman
  2. Col. C.A. Aiyappa – Co-Chairman
  3. Dr. M.P. Gokulraj
  4. A.E. Venu Uthappa
  5. P.N. Divakar
  6. Sreesh .R. Babu
  7. Ms. Harini Kota
  8. M.B. Aiyappa
   
   21. RECORD MANAGEMENT AND SECRETARIAK ASSISTANCE

  1. C. Joseph Irudiyanathan
  2. G. Sures
   22. ADVISORY COMMITTEE ON HOCKEY DEVELOPMENT

  1. N.U. Mohan Aiyappa
  2. Dr. M.P. Ganesh
  3. Ashish Ballal
  4. A.B. Subbaiah
  5. Sabhu Varkey
  6. Arjun Halappa
   
   23. ADVISORY COMMITTEE ON CLUB HOUSE DEVELOPMENT

  1. B.V. Achuthananda Reddy
  2. A.R. Chavan
   24. KSHA WEBSITE ACTIVATION AND MAINTENANCE

  1. Sunil Dhiman
  2. Leo Anthony Devdoss
  3. K. Krishnamurthy – Member Secretary
   
   25. CLUB HOUSE COMMITTEE

  1. A.E. Venu Uthappa – Chairman
  2. A.B. Palangappa
  3. A.D. Cariappa
  4. Basavaraj .N.S
  5. Sreesh .R. Babu
  6. Ramesh C.V
  7. Santhosh Kumar .G.D
  8. Senthil Kumar .T
  9. Suresh Aildas
  10. Umesh Kumar .S
  11. Venkatesh Raju
  12. P.N. Divakar – Convenor
 

 

A LIST OF THE OFFICE BEARERS AND EXECUTIVE COUNCIL MEMBERS OF THE KARNATAKA STATE HOCKEY ASSOCIATION.

Sl.No

S/ Shri Names/s

Designation

Age

Address

01.

A.E. Venu Uthappa

President

61

Flat No. 1403,
“Antria Placis”, 12th Main,
Dollars Colony, RMV 2nd Stage,
Bangalore – 560 099

02.

Smt. Radha Murthy

Senior Vice-President

66

‘Brigade Gateway’
I-107, 26/1, Dr. Rajkumar Raod,
Malleshwaram,
Bangalore – 560 055

03.

Dr. Ganesh .M.P

Vice President

67

No.424, 80 Feet Road,
4th Block, Koramangala,
Bangalore – 560 095.

04

Dr. M.P. Gokulraj

Vice President

62

No.22, MEG Officer’s Colony, J.B. Nagar, Bangalore – 560 033.

05.

Ashish Kumar Ballal

Vice  President

44

No.608, Sobha Garnet,
Ibblur, Agarar Post,
Bangalore – 560 102

06.

Basavaraj  .N.S

Vice President

50

17/104, Lakshmi Nivas Apartments,
15th Main, 4th ‘T’ Block,
Jayanagar,
Bangalore – 5600 41

07.

Shri. Poonacha .B.C

Vice President

43

Flat No. 204, BSR Homes,
2nd Main, (Shiva Theatre Road)
8th Block, Koramangala,
Bangalore – 560 095.

08.

M. Alexander

Vice President

58

No.42, KSFC Layout, Oil Mill Road, Lingarajapuram, Bangalore – 560 084.

09.

M.R. Kumar

Vice President

58

74, “Sporti Home”, 2nd Floor, 1st Cross, G.M. Palaya, K.G. Colony, Bangalore – 560 075.

10.

Smt. Madhuri .J. Deodhar

 

Vice President

52

No.404, 18th Cross, 5th Main,
3rd Block Jayanagar,
Bangalore – 560 011

11..

K. Krishnamurthy

Hon. Secretary

61

Flat No.104, Kristal Moonstone Apartments, Service Road, 1st Cross, HAL 2nd Stage, Indiranagar, Bangalore – 560 008.

12.

S.K. Gupta

Hon. Treasurer

62

23, Lakshmaiah Reddy Road, Ulsoor, Bangalore – 560 008.

13.

S. Nicholas

Joint Secretary

63

39, Annaiah Reddy Road, Gupta Layout, Bangalore – 560 008.

14.

A.B. Palangappa

Joint Secretary

59

298, 1st Cross, Cambridge Layout, Ulsoor, Bangalore – 560 008.

15.

Ms. Harini Kota

Joint Secretary

55

103, Lake Plazzo, St. John’s Road, Bangalore – 560 042.

16.

N. Manivannan

EC Member

52

2EC, 102, OMBR Layout, Chikkabanaswadi, Bangalore – 560 033.

17.

John Michael

EC Member

61

929, 7th Main, 4th Cross, 5th Block, BEL Layout, Vidyaranyapura, Bangalore – 560 097.

18.

Vinoba

EC Member

52

No.103, 1st Floor, 11th Cross, 5th Main,
Valmiki Mahakavi Road,
Hanumanthanagar,
Bangalore  - 560 019

19.

K.A. Erappa

EC Member

57

C/o Hatricks Sports Company, No.02, 1st Cross, Gandhinagar, Bangalore  - 560 009.

20.

Shri Santhosh Kumar .K

EC Member

55

No. 05, 2nd Right Road,
Opp Water Tank, Harohalli,
Yelahanka,
Bangalore – 560064

21.

M.R. Parameshwaran

EC Member

63

603, Kapila Block, NGV Housing Complex, Koramangala, Bangalore – 560 047.

22.

M.B. Aiyappa

EC Member

65

Flat No.402, Tapovan Terraces,
No.28/C, 3rd Stage, Visweswara Nagar,
Industrial Suburb,
Mysore – 570 008

23.

Arockia Dass .C

EC Member

57

No.77, KSFC Layout, 2nd Cross,  Off. Aai Matha Temple Road, Oil Mill Road,
Bangalore – 560 084.

24.

A.D. Cariappa

EC Member

41

No.01, Police Quarters, Berlie Street, Langford Town, Bangalore – 560 025.

25.

C. Joseph Irudianathan

EC Member

67

1EC, 210, HRBR Layout, 3rd Blockm Bangalore – 560 084.

26.

G. Suresh

EC Member

56

607, Tower 1, 6th Floorm Kapila, Block, NGV, Housing Colony, Koramangala, Bangalore – 560 047.

27.

Chandrashekar .N

EC Member

44

5/6, 2nd Main, 7th Cross,
Wilson Garden,
Bangalore – 560 027

28.

Philips Rajkumar

EC Member

48

No.285, 1st Cross, 1st Floor,
Cambridge Layout,
Ulsoor,
Bangalore – 560 008.

29.

Suresh Aildas

EC Member

55

23/1, Vysayanthi Nivas,
Mission Compund,
Bangalore – 560 027

30.

G. Parimal Kumar

EC Member

55

No. 12, 2nd Floor, 1st Cross,
Chinappa Layout,
Kammanahalli Main road,
Bangalore – 560 083.

31.

Smt. Rajani Gopal

EC Member

47

A2, Vaishnavi Aparments,
No.03, 3rd Cross,
Shankarapuram,
Bangalore – 560 004

32.

Smt. Pankajaveni .R

EC Member

51

No.1547, BDA Quarters,
Neelasandra,
Bangalore – 560 047.

33.

Smt. Devarajamma .M.K

EC Member

49

No.1570, 7th Cross, MCECHS Layout,
Dr. Shivram Karanth Road,
Jakkur Post,
Bangalore – 560 064

34.

Smt. Kamala Srinivasan

EC Member

47

II P & T Colony,
1st floor, 1st Cross, R.T. Nagar,
Bangalore – 560 032.

  • Title clear, N.A & plan pass..
  • Attractive main gate with compound wall.
  • Landscape garden with jogging track, basket ball / volleyball court.
  • children play area with equipment
  • senior citizen sitting area & gazebo. 40
  • W. B .M. Road with street light.
  • Flooring: Lobbies and public areas with premium quality vitrified tile / Branite. Office spaces with vitrified tile and skirting.
South Korea regained title by beating Pakistan
04.Feb.13
South Korea regained title by beating Pakistan
04.Feb.13
South Korea regained title by beating Pakistan
04.Feb.13
South Korea regained title by beating Pakistan
04.Feb.13